1.1 Opis projekta
PNP d.o.o. je dana 05. prosinca 2017. godine potpisao Ugovor o provedbi razvojnog projekta pod nazivom „Proširenje kapaciteta u tvrtki PNP d.o.o. kroz rekonstrukciju krovišta i nabavu viličara“ s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta i Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO). Projekt je odobren u okviru Poziva na dostavu projektnih prijava „E-impuls“, kojeg provodi Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija koji se sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR).
PNP d.o.o. je tvrtka s dugogodišnjim iskustvom i referencama u proizvodnji i montaži nosivih i spojnih elemenata i pozicija koje se koriste u kućnim i industrijskim instalacijama vode, plina i grijanja. Tvrtka posluje na tržištu cijele RH, najviše na području Bjelovarsko-bilogorske, Sisačko-moslavačke županije i grada Zagreba, proizvode plasira putem veleprodaje i tri maloprodajna mjesta. Odobreni projekt nastavak je razvojnih aktivnosti i ulaganja koji se kontinuirano provode u skladu sa zahtjevima i potrebama kupaca te dugoročnim ciljevima tvrtke, koji su primarno usmjereni ka unaprjeđenju kvalitete proizvoda te jačanju konkurentnosti na tržištu. Analizom poslovanja utvrđeni su problemi koje je moguće učinkovito riješiti provedbom spomenutog projekta.
Provedbom odobrenog projekta proširiti će se postojeći proizvodni kapacitet i tehnološki osuvremeniti strojni park kao preduvjet daljnjeg rasta i konkurentnosti na tržištu.
U okviru projekta provesti će se sljedeće aktivnosti:
– (1) rekonstrukcija krovišta
– (2) nabava radnog stroja-viličara
Projektom će se omogućiti povećanje proizvedenih količina proizvoda te zadovoljenje rastuće potražnje na domaćem i tržištu susjednih zemalja, posebice Bosne i Hercegovine. Realizacija ovog projekta temelj je za sve buduće planove i aktivnosti tvrtke PNP d.o.o.
1.2 Podaci o projektu
OPĆI CILJ: Jačanje konkurentnosti tvrtke PNP d.o.o. za natjecanje na domaćem i inozemnom tržištu kroz rekonstrukciju krovišta i nabavu radnog stroja-viličara
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 652.607,56 kuna
UKUPNI PRIHVATLJIVI TROŠKOVI: 522.086,05 kuna
ODOBRENA POTPORA: 281.927,05 kuna
STOPA SUFINANCIRANJA: 54%
TRAJANJE PROJEKTA: 9 mjeseci
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 01. listopada 2017. – 01. srpnja 2018.
OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA:
- izvršena rekonstrukcija krovišta
- nabavljen radni stroj-viličar
- proširen postojeći proizvodni kapacitet
- osuvremenjen strojni park
- očuvana postojeća radna mjesta
- otvorena 2 nova radna mjesta
- povećan prihod od prodaje za minimalno 15%
1.3 Očekivani učinci projekta
Uspješna provedba rezultirati će pozitivnim srednjoročnim i dugoročnim učincima, koji se mogu sažeti kako slijedi:
- proširen proizvodni kapacitet
- suvremeno opremljen strojni park
- osigurano veće zadovoljstvo partnera i klijenata
- stvoreni preduvjeti za daljnji rast potražnje
- unaprijeđena konkurentnost tvrtke
Realizacijom projekta stvoriti će se preduvjeti za daljnji rast i razvoj tvrtke.
1.4 Elementi projekta
Element projekta 1: Nabava radnog stroja-viličara
Radni stroj-viličar
Element projekta 2: Rekonstrukcija krovišta
Demontažni radovi
Limarski radovi
Bravarski radovi
Tesarski radovi
Krovopokrivački radovi
Element projekta 3: Edukacija zaposlenika
Osposobljavanje za rukovanje viličarem
Element projekta V: Promidžba i vidljivost
Objavljivanje članka u Bjelovarskom listu
Postavljanje privremene ploče
Postavljanje trajne ploče
Postavljanje plakata
Postavljanje naljepnica
Informiranje putem web stranice
Element projekta PM: Upravljanje projektom i administracija
Upravljanje projektom
Javna nabava
1.5 Horizontalne teme
Projekt doprinosi jednakim mogućnostima.
Aktivnosti koje će se provesti u okviru projekta neće biti u sukobu, izravnom ili neizravnom, s odredbama Zakona o ravnopravnosti spolova (NN br. 82/08) i Zakona o suzbijanju diskriminacije (NN, br. 85/08, 112/12). Provedena je analiza tržišta rada i procjena učinka projekta na spolove. Analiza strukture nezaposlenih osoba na području Grada Garešnice s ciljem utvrđivanja najosjetljivijih skupina donijela je sljedeće rezultate: (1) mlađe muške osobe od 15-24 godine bez radnog iskustva – 491 osoba i (2) hrvatski branitelji – 122 osobe. Iako nema zvaničnih podataka koliko je žena zaposleno na radnim strojevima, procjenjuje se da znatno manje nego muškaraca. Prilikom zapošljavanja namjeravaju se primijeniti specifične mjere promicanja jednakih mogućnosti, nediskriminacije i socijalne uključenosti: (1) dati će se prednost mlađim osobama bez iskustva ili hrvatskim braniteljima ukoliko će zadovoljavati uvjete radnog mjesta i (2) u promotivnim aktivnostima naglašavati će se načela ravnopravnosti. Poslovni prostor tvrtke uređen je sukladno Zakonu o prostornom uređenju i gradnji te Pravilniku o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti.
Projekt doprinosi održivom razvoju i zaštiti okoliša.
Projekt je osmišljen u skladu s načelima uravnoteženog regionalnog razvoja (provodi se na području koje pripada II skupini prema indeksu razvijenosti). Financijski resursi osigurani kroz projekt biti će namjenski i racionalno utrošeni u skladu s pravilima dobrog upravljanja. Nabava će se provesti u skladu s općim načelima i procedurama koje su propisane dokumentom „Postupci nabave za entitete koji nisu obveznici Zakona o javnoj nabavi“. Prilikom planiranja kupnje radnog stroja-viličara, tvrtka je tražila ponude potencijalnih dobavljača čiji proizvodi imaju standard ISO 9001 te imaju karakteristike ekonomičnosti, sigurnosti i visoke produktivnosti uz primjenu moderne tehnologije. Kod aktivnosti rekonstrukcije krovišta također će se paziti na mogućnost prirodnog osvjetljenja i provjetravanja kako bi se smanjila potrošnja električne energije za osvjetljavanje i hlađenje proizvodnog pogona.
Projekt doprinosi promicanju načela dobrog upravljanja, uključujući i suradnju s civilnim društvom.
Predloženi projekt promiče načela dobrog upravljanja: strateško planiranje, efikasnost, odgovornost i transparentnost. Provođenjem projekta unaprijediti će se organizacija rada, osuvremeniti strojni park te otvoriti nova radna mjesta. Znanja, iskustva i vještine upravljanja projektnim ciklusom u sustavu EU financiranja doprinijeti će unapređenju upravljačkih kapaciteta tvrtke za potrebe provedbe drugih razvojnih projekata. Projekt ima i svojevrsnu socijalnu konotaciju odnosno nastoji povećati stupanj uključenosti marginaliziranih skupina u društvo i na tržište rada. Mjerama vidljivosti osigurati će se informiranost lokalne zajednice u cjelini – bolji pristup informacijama o razvojnim projektima i mogućnostima sufinanciranja iz nacionalnih izvora i EU fondova.